Wisząca skóra

Problem

Nadmiernie luźna, obwisła skóra jest skutkiem przede wszystkim zbyt gwałtownych ubytków w masie ciała. Kiedy proces chudnięcia przebiega w sposób nagły i niekontrolowany, skóra nie nadąża z dopasowaniem się do kurczącej się tkanki tłuszczowej. W efekcie zaburzona zostaje struktura włókien kolagenowych i elastanowych w warstwie rogowej naskórka. Do tego lipidy nie nadążają z wypełnianiem ubytków – dlatego też skóra zaczyna zwisać.

Główną przyczyną powstawania tego defektu będzie zatem zbyt ostra dieta, która nie pozwala organizmowi na regenerację i przystosowanie się do nowych warunków.

Objawy

Najbardziej powszechnym objawem zbyt radykalnej kuracji odchudzającej jest powstawanie tzw. efektu jo-jo. Ta przypadłość dotyka osób, które ważyły bardzo dużo, ale w krótkim czasie udało im się zrzucić sporo kilogramów. Efektem ubocznym są jednak pozostające na brzuchu zwisającej luźno skóry.  Ograniczenie spożywanych kalorii może zatem nieść ze sobą nie tylko pozytywne skutki w postaci utraty wagi, lecz również nierzadko wiązać się ze szpecącym wygląd uszkodzeniem tkanki skórnej – zwłaszcza wtedy, gdy po kuracji odchudzającej znów będziemy tyć. Nie trzeba jednak ważyć zbyt dużo, by borykać się z problemem obwisłej skóry.

Leczenie

Z wiekiem tkanki stopniowo tracą zdolność do odbudowy mikrouszkodzeń, przez co pogarsza się zarówno jędrność, jak również sprężystość wierzchniej warstwy ciała. Do tego jedną z przyczyn może być też niedostateczne nawilżenie warstwy rogowej naskórka spowodowane na przykład nadmierną ekspozycja na promienie UV niesione przez słońce lub solarium. Tyczy się to zwłaszcza osób, które mają problemy z odpowiednim nawilżeniem naskórka, bowiem odwodnienie również może powodować spadek sztywności włókien skórnych. Pomocne mogą być też również naprzemienne zimne i gorące natryski, a także masaże miejsc narażonych na wiotczenie (uda, piersi, brzuch, pośladki). Do tego w grupie ryzyka znajdują się również osoby, których skóra jest naturalnie delikatna – na przykład wtedy, gdy karnacja jest dosyć jasna.

Umów się na wizytę >

 

RF mikroigłowa

RF mikroigłowy

Plastyka powiek Wrocław

Plastyka powiek

iStock-609695754_1600 x 576

Plastyka brzucha

 

Medicus Self

Plac Strzelecki 24
50-224 Wrocław
Tel. 71 757 22 40
Faks: 71 3236310
info@medicusself.pl
www.medicusself.pl

Godziny otwarcia kliniki:
Pon-pt – 8.00 – 20.00
Sobota 8.00-14.00