Problem
- Swąd, pieczenie pochwy
- Suchość pochwy
- Upławy w kolorze żółtym
- Wydzielina szara bądź zielonkawa
- Zapalenie pochwy
- Stan zapalny pochwy
- Obfite, gęste upławy
- Nieprzyjemny zapach upławów
Każda kobieta, w zależności od dnia cyklu, produkuje pewną ilość wydzieliny, tzw. śluzu. Jest to zupełnie naturalnym procesem.
Prawidłowa wydzielina
Prawidłowa wydzielina jest zupełnie bezwonna, przezroczysta bądź mleczna. W zależności od dnia cyklu, w związku z naturalnym rytmem hormonalnym, zmienia się jej kolor i konsystencja:
I faza cyklu – bezpośrednio po miesiączce pojawia się skąpy, suchy śluz. Niektóre kobiety odczuwają wtedy suchość w pochwie.
II faza cyklu: w okresie około owulacyjnym śluz zagęszcza się, jest go zdecydowanie więcej, a konsystencja zaczyna przypominać białko kurze.
III faza cyklu: śluz z pochwy jest gęsty, kremowy. Występuje przed pojawieniem się miesiączki.
IV faza cyklu: pojawia się miesiączka
Jeśli kolor wydzieliny jest białawy bądź przezroczysty, zmienia się też zgodnie z cyklem, nie powinno nas niepokoić.
Problem pojawia się, gdy śluz ma zabarwienie żółte, szarawe, zielone albo brunatne, a do tego wydziela nieprzyjemny zapach. Może być to spowodowane infekcją bakteryjną bądź grzybiczą, dlatego wszelkie takie objawy powinny być szybko skonsultowane z ginekologiem.
Kolejnym czynnikiem, na który powinno się zwróci uwagę to dodatkowe pieczenie czy swędzenie pochwy, które mogą towarzyszyć upławom.
Leczenie
Upławy mogą mieć bardzo różne przyczyny, a ich leczenie jest zróżnicowane i wymaga przeprowadzenie dokładnego wywiadu.
W przypadku ich wystąpienia należy udać się na konsultację ginekologiczną. W zależności od postawionej diagnozy zostanie dobrany odpowiedni sposób leczenia. Zazwyczaj stosuje się farmakoterapię, tj. leki przeciwbakteryjne bądź przeciwgrzybicze, czasami specjalne płyny.
Umów się na wizytę >