Trądzik różowaty

Problem

Chociaż nazwa trądziku różowatego może kojarzyć się z jego pospolitą odmianą, jest to schorzenie o wiele poważniejsze. Zagrożone są nim osoby, które szczególnie ciężko przechodziły trądzik w młodości, a ich skóra często wystawiona jest na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych: niskich temperatur, wysokich poziomów promieniowania UV.

Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na pojawienie się tej choroby jest jasna karnacja, podatna na pękające naczynka. Trądzik różowaty może być też objawem poważniejszych dolegliwości związanym z układem trawienia – jego wystąpienie jest jednym z czynników pozwalających rozpoznać chorobę wrzodową żołądka. Również nadciśnienie tętnicze może powodować tego typu zmiany na twarzy. Trądzik różowaty mogą powodować też reakcje alergiczne, zarówno na pyłki czy roztocza, jak również pożywienie (przede wszystkim ostre przyprawy).

Objawy

Objawy trądziku różowatego są łatwe do rozpoznania i zazwyczaj nie pozostawiają żadnych wątpliwości co do diagnozy. Na początku, w wieku 20-30 lat na twarzy pojawia się rumień wraz z typowymi dla cery naczynkowej objawami (rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi tworzącymi tzw. pajączki). Trądzik różowaty dotyka głównie środkowych części twarzy, dlatego też na nosie i obszarach wokół niego pojawiać się może pieczenie i świerzbienie.

Najcięższe przypadki tego schorzenia łączą się ze zmianą struktury naskórka, którą powoduje rozrost uszkodzonych gruczołów łojowych – może wtedy dojść do zmiany zewnętrznego kształtu nosa wskutek zgrubień i nawarstwiających się krost. Trądzik różowaty swoje pełne stadium osiąga zazwyczaj wtedy, gdy chory jest wieku średnim (40-50 rok życia).

Leczenie

Leczenie trądziku różowatego, jak na zmianę skórną, jest dość skomplikowane. Im wcześniej rozpocznie się terapię, tym lepsze będą jej skutki – w początkowej fazie można zatrzymać zmiany powodowane zablokowaniem gruczołów.

Leczenie obejmuje stosowanie preparatów przeciwzapalnych i poprawiających krążenie. Dobre efekty w zaawansowanej fazie tego schorzenia daje również kriochirurgia i dermabrazja. Nowoczesna chirurgia w formie laseroterapii CO2 również może być nieoceniona. Równie ważna jest jednak profilaktyka, ponieważ osoby narażone na trądzik różowaty są wrażliwe na wszystkie ostre i wysuszające składniki zawarte w kosmetykach do pielęgnacji twarzy.

Umów się na wizytę >

 

Hibiscus1446x500 banner web

Hibiscus Flower Mandelic Peel

2017.09.26 MEDICUS_D2_0573-net

Vbeam®Perfecta – Laser barwnikowy

 

Medicus Self

Plac Strzelecki 24
50-224 Wrocław
Tel. 71 757 22 40
Faks: 71 3236310
info@medicusself.pl
www.medicusself.pl

Godziny otwarcia kliniki:
Pon-pt – 8.00 – 20.00
Sobota 8.00-14.00