Trądzik

Trądzik to najpowszechniejsze schorzenie dermatologiczne. Dotyka praktycznie każdego, jednak z różnym natężeniem. Trądzik pojawia się zazwyczaj w wieku dojrzewania, by po osiągnięciu dorosłości praktycznie zaniknąć – choć nie jest to regułą, niektórzy bowiem borykają się z nim przez całe życie. Główną przyczyną powstawania trądziku jest nadmierna produkcja sebum przez gruczoły łojowe. Gdy powstaje krostka, łój zatyka pory skórne, powodując zablokowanie mieszka włosowego – efektem jest stan zapalny w kanaliku, który dodatkowo pogorszyć może nieodpowiednia higiena skóry twarzy, mogąca powodować poważniejsze zmiany. Działanie gruczołów łojowych regulują hormony, dlatego też w każdym przypadku, gdy dochodzi do zaburzeń w ich gospodarce, jednym z objawów mogą być właśnie pomniejsze zmiany skórne.

Trądzik przejawia się przede wszystkim w postaci zaskórników i krost pojawiających się w górnych partiach ciała – przede wszystkim na twarzy. Innymi podatnymi na tego typu zmiany miejscami ciała są plecy i klatka piersiowa, ale także barki i szyja. Pierwszym stadium, jakim kanalik łojowy reaguje na zablokowanie, jest zmiana zaskórnikowa – niezapalna i obecna jedynie w warstwie naskórka, przybierająca postać czarnej kropki (tzw. wągra). Drugi etap to wypukłe, zaczerwienione krostki, które sygnalizują pojawienie się stanu zapalnego. Najpoważniejszą zmianą o podłożu trądzikowym są guzki cystowate, w których zapalenie obejmuje głębsze warstwy skóry, a przejawia się powstaniem krosty wypełnionej ropą. Nie powinniśmy ich wyciskać – trądzik może pozostawiać trwale szpecące blizny.

Trądzik pojawia się zawsze na powierzchni skóry i nie prowadzi do poważniejszych schorzeń. W zdecydowanej większości przypadków ma podłoże genetyczne, a do jego leczenia stosuje się łagodne środki myjące i nawilżające, zwłaszcza podczas nadmiernego rogowacenia skóry. Polecane są zwłaszcza dostępne bez recepty maści antybakteryjne zawierające witaminę A. W cięższych przypadkach – na przykład wtedy, gdy trądzik nie ustępuje mimo zakończenia okresu pokwitania – potrzebna będzie jednak konsultacja dermatologiczna. Specjalista doradzi odpowiednie leczenie, nierzadko za podstawę mające antybiotyki, a także doradzi w kwestii diety – trądzik może być bowiem powodowany nieodpowiednim dla naszego organizmu sposobem odżywiania.

Umów się na wizytę >

 

Hibiscus1446x500 banner web

Hibiscus Flower Mandelic Peel

2017.09.26 MEDICUS_D2_0573-net

Vbeam®Perfecta – Laser barwnikowy

 

Medicus Self

Plac Strzelecki 24
50-224 Wrocław
Tel. 71 757 22 40
Faks: 71 3236310
info@medicusself.pl
www.medicusself.pl

Godziny otwarcia kliniki:
Pon-pt – 8.00 – 20.00
Sobota 8.00-14.00