Przebarwienia

 Przebarwienia – co to jest?

Przebarwienia powstają w wyniku nadmiernego nagromadzenia barwnika skóry (melatoniny) na niewielkim obszarze ciała. Dochodzi do nich wtedy, kiedy komórki odpowiedzialne za dostarczenie organizmowi barwnika funkcjonują nieprawidłowo ze względu na szkodliwe czynniki zewnętrzne, osłabiające kondycję skóry. Główną przyczyną powstawania przebarwień jest nadmierna ekspozycja na promienie ultrafioletowe (UV) – ich najważniejszym źródłem jest słońce.

Dlaczego powstają przebarwienia?

Czynnikami osłabiającymi mogą być zaś dodatkowo zażywanie niektórych leków (przede wszystkim hormonalnych, ale także zwiększających wrażliwość skóry na światło, na przykład leków kardiologicznych), lecz nie tylko. Przebarwienia powodować mogą także przebyte w przeszłości choroby skóry: czyraki, trądzik (opalanie blizn) i wysypki. Z tego względu osoby borykające się z problemami dermatologicznymi powinny unikać opalania i wystawiania się na działanie słońca.

Przebarwienia – objawy i charakterystyka

Objawami przebarwień są przede wszystkim wszelkie zmiany na powierzchni skóry. Nierzadko mogą być wyraźne na tyle, by trwale oszpecić jej wygląd. Do najczęściej pojawiających się przebarwień zaliczamy m.in.:

  • piegi – najbardziej powszechny rodzaj przebarwienia. Powstają w obrębie górnych partii ciała (twarz, dekolt, kark i barki, ramiona). Kiedy nie są wystawione na słońce przez dłuższy czas (na przykład w zimie), mogą zacząć samoistnie jaśnieć i zanikać. Z drugiej strony, latem piegi mogą pojawiać się w dużych ilościach i zasypywać skórę;
  • znamiona płaskie – popularnie zwane pieprzykami, mogą występować u osób, u których dystrybucja melaniny w organizmie nie przebiega w sposób równomierny. Pieprzyki należy dokładnie kontrolować, bowiem mogą stanowić zaczątek nowotworów złośliwych (czerniaków). Wszelkie zmiany zarówno w zabarwieniu, jak również strukturze znamienia powinny być sygnałem alarmowym.
  • plamy soczewicowate – powstają z podobnych przyczyn, co znamiona płaskie, jednak ich wygląd jest inny: zazwyczaj są nieco większe niż pieprzyki, a barwnik jest równomiernie „rozlany” na większym obszarze. Plamy soczewicowate mogą łączyć się ze sobą;
  • melasma – przebarwienie o nie do końca ustalonej przyczynie powstawania. Melasma pojawia się u kobiet, których gospodarka hormonalna zostaje zaburzona wskutek ciąży lub stosowania pigułek antykoncepcyjnych. Przebarwienie to charakteryzuje się nieregularnym kształtem, żółtobrunatnym kolorem i występuje na dekolcie oraz w okolicach twarzy: policzkach, czole lub pomiędzy nosem a ustami;
  • melanoza Riehla – podobna w wyglądzie do melasmy, występowaniem obejmuje jednak większy obszar. Melanoza tego typu pojawia się zazwyczaj u kobiet, które przeszły już menopauzę, lecz może też pojawić się u młodszych pań. Główną przyczyną tego przebarwienia jest stosowanie uczulających na światło kosmetyków, przede wszystkim perfum;
  • plamy typu „kawa z mlekiem” (café au lait) – jak sama nazwa wskazuje, przebarwienia mają kolor popularnego śniadaniowego (i nie tylko) napoju. Jasnobrązowe plamy są przeważnie jednolicie zabarwione i pojawiają się zazwyczaj w dzieciństwie, by z wiekiem zwiększać swe rozmiary. Jako jedne z niewielu przebarwień ich pojawienie się nie jest związane z działaniem promieni UV. Mogą być jednak objawem poważniejszych chorób.

Przebarwienia – jak się ich pozbyć?

Na mniej uciążliwe przebarwienia wymagające jedynie rozświetlenia skóry można stosować sprawdzone domowe sposoby, takie jak nacieranie sokiem z cytryny (ma on właściwości rozjaśniające) lub własnoręcznie zrobione maski (np. z ciecierzycy, kurkumy i twarogu). W przypadku poważniejszych przebarwień zalecana jest jednak wizyta u lekarza-dermatologa. W celu zaoszczędzenia czasu możemy udać się również do placówki oferującej kompleksowe leczenie zmian skórnych, takiej jak np. wrocławski Medicus Self. Eksperci doradzą, która terapia będzie najbardziej skuteczna w leczeniu naszych defektów, a nierzadko również od razu będzie można umówić się na zabieg.

Umów się na wizytę >

 

2017.09.26 MEDICUS_D2_0573-net

Vbeam®Perfecta – Laser barwnikowy

 

Medicus Self

Plac Strzelecki 24
50-224 Wrocław
Tel. 71 757 22 40
Faks: 71 3236310
info@medicusself.pl
www.medicusself.pl

Godziny otwarcia kliniki:
Pon-pt – 8.00 – 20.00
Sobota 8.00-14.00