Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry (AZS) najczęściej rozpoznawana jest już we wczesnym dzieciństwie. Pojawia się często z alergiami pokarmowymi, astmą i katarem siennym. Trudno jest tu wskazać jedną przyczynę problemu, dlatego stosuje się leczenie objawowe, które łagodzi świąd skóry i zmniejsza dyskomfort. Część lekarzy uważa, że istnieją 3 odmiany choroby – niemowlęca, dziecięca i osób dorosłych. Zaskakujące jest to, że w ciągu ostatnich 25 lat, częstość występowania tej choroby wzrosła dwukrotnie. Sporą winą obarcza się wiele czynników środowiskowych i technizację życia codziennego, jako przyczyny rozwoju choroby.

Atopowe zapalenie skóry – przyczyny i najczęstsze objawy problemu

Istnieją trzy główne czynniki, które wpływają na powstanie ATP. Są to przede wszystkim predyspozycje genetyczne, zaburzenia układu immunologicznego i czynniki środowiskowe. Bardzo często się zdarza, że osoby chorujące na atopowe zapalenie skóry mają w swojej rodzinie osoby, które mają jakąś formę alergii.

Do głównych objawów ATP zaliczamy m.in.: uporczywy świąd, nawracające infekcje skórne, zmiany skórne i nietolerancje pokarmowe. Skóra atopowa jest sucha, zaczerwieniona i podrażniona. Najczęściej u dzieci, skóra objęta chorobą może być pokryta pęcherzykami i grudek. Można je znaleźć na twarzy, zewnętrznych stronach łokci i kolan, na rękach i plecach. Kontakt ze wszelkiego rodzaju alergenami powoduje przede wszystkim nasilające się w godzinach nocnych swędzenie. Do objawów można również dodać np. zmęczenie, bezsenność i rozdrażnienie.

Najskuteczniejsze metody leczenia

Sposób leczenia atopowego zapalenia skóry uzależnione jest od objawów i stopnia ich nasilenia. Jest to niestety choroba, której nie można wyleczyć, a jedynie zminimalizować objawy na tyle, by były one niewidoczne. Lekarze najczęściej przepisują kremy i maści, które mają działać przeciwzapalnie. W przypadku, gdy zaczyna dochodzić już do infekcji, kuracja opiera się również na antybiotykach. Niesłabnącą popularnością cieszą się leki kortykosteroidów, które redukują ogniska zapalne i zmniejszają obrzęk skóry. Sterydy są skuteczną metodą działania,. Jednak mogą wywołać one niepożądane skutki, dlatego coraz częściej zastępuje się je maściami przeciwzapalnymi. Duży wpływ na przebieg choroby ma również napięcie psychiczne – stres związany z życiem codziennym czy nasileniem choroby powoduje nasilenie jej objawów. W takich przypadkach poleca się leki uspokajające lub psychoterapię.

Domowa profilaktyka ma znaczenie!

Niepodważalne znaczenie ma tutaj również odpowiednia codzienna pielęgnacja skóry. Osoby z ATP powinny wystrzegać się suchości skóry i dbać o odpowiednie jej nawilżenia, zwłaszcza po kąpieli powinny nakładać na skórę warstwę grubego kremu, a także unikać stosowania kosmetyków, które powstały na bazie alkoholu. Nie bez znaczenia są również materiały, z jakich korzysta chory. Powinien on unikać zakładania wełnianych ubrań oraz stosować niepodrażniające proszki do prania. Wszelkie silne detergenty mogą powodować podrażnienia, które będą skutkować nadmiernym wysuszeniem skóry.

Umów się na wizytę >

 

sothys hydra 3 ha

Hydra 3 Ha

 

Medicus Self

Plac Strzelecki 24
50-224 Wrocław
Tel. 71 757 22 40
Faks: 71 3236310
info@medicusself.pl
www.medicusself.pl

Godziny otwarcia kliniki:
Pon-pt – 8.00 – 20.00
Sobota 8.00-14.00