Problem

Trądzik różowaty to bardzo popularna i przewlekła choroba skóry, która najczęściej spotykana jest u osób dojrzałych. Bardzo często jest mylona ze zwykłą postacią trądziku, bądź uczuleniem wynikającym z innych jednostek chorobowych. Jak pokazuje praktyka często także jest lekceważona przez samych pacjentów w pierwszym jej stadium.

Objawy

Choroba objawia się na twarzy w postaci okresowo pojawiających się rumieńców bądź skłonności do pękania naczynek – stąd też nazwa. Takie objawy (zaczerwienienia, pękające naczynka) powinny być pierwszym sygnałem ostrzegawczym do skonsultowanie się z dermatologiem ponieważ nierozpoznany i nieleczony trądzik różowaty może przerodzić w poważniejsze stadium choroby. Trądziku różowatego zatem nie można lekceważyć W przebiegu trądziku różowatego można wyróżnić 4 stadia, które występują niekoniecznie po sobie.

Prerosacea – wstępne stadium, najczęściej nazywane jest cerą naczyniową, gdzie charakterystyczne są zmiany rumieniowe, rzadko pojawiają się teleangiektazje czyli poszerzone naczynia krwionośne. W tym przypadku możemy zaobserwować pojawianie się rumienia np. w sytuacjach stresowych, przy nagłej zmianie temperatur spożyciu alkoholu.

I stadium – charakteryzuje się gwałtownym, okresowym pojawianiem się intensywnego zaczerwienienia twarzy, pod wpływem bodźców emocjonalnych i fizycznych. W tym przypadku dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych z towarzyszącym uczuciem pieczenia, świądu, nadmiernym ociepleniem skóry, jednak jest to rumień, który ustępuje.

II stadium – cechuje utrwalony rumień wraz z licznymi teleangiektazjami.

III stadium – przy tym etapie do wyżej wymienionych zmian dołączają kolejne – grudki, krostki, opuchnięcie

IV stadium – dotyczy tylko mężczyzn i charakteryzuje się przerostem nosa (rhinophyma)

Leczenie

W przypadku trądziku różowatego nasi dermatolodzy w Medicus Clinic zawsze opracowują plan leczenia, który będzie miał na celu skrócenie przebiegu i nasilenia choroby a także uwzględniać będzie wszystkie zalecenia leczenia trądziku różowatego, łącznie z włączeniem laseroterapii. Podczas konsultacji dermatologicznej podstawą do wdrożenia planu leczenia będzie ocena rozległość zmian, ich faza, wielkość zmian oraz przestudiują historię dotychczasowej terapii.

W naszej Klinice proponujemy technikę laseroterapii do leczenia zmian rumieniowych, jak i zamykania naczyń. W planie leczenia stosuje się metody łączone terapii gdyż takie podejście do pacjenta to nasz standard aby jak najszybciej sprostać oczekiwaniom – ponieważ większość z pacjentów chce pozbyć się problemu cery trądzikowej jak najszybciej.

W zależności od stadium choroby, oprócz leków podawanych miejscowo oraz doustnie, leczenie trądziku różowatego wspomagane jest przez peelingi oraz laseroterapię, które dają dodatkowe wzmocnienie efektów.

Jedną z najnowocześniejszych metod jest laser:

V-beam Perfecta wykorzystuje technologię pulsacyjnego lasera barwnikowego (PDL). Impuls światła dociera do zmiany, a następnie pochłaniany jest przez naczynie krwionośne, które zostaje uszkodzone, a następnie usunięte przez organizm przez okres od 2-8 tygodni. W przypadku rozległych zmian lub zmian rozgałęzionych zabieg powinno się powtórzyć, seria ustalana jest indywidualnie w planie leczenia Medicus Clinic.

Równie skuteczną metodą wykorzystywaną w terapii zaleczania trądziku różowatego są peelingi chemiczne:

Hibiscus Mandelic Peel

Delikatny kwas eksfoliujący z ekstraktem z kwiatów hibiskusa wykazuje silne działanie antybakteryjne, reguluje pigmentację oraz łagodzi rumień.

Rezultaty pozabiegowe:

  • wpływa na pojędrnienie skóry
  • wyrównanie kolorytu
  • obkurczenie porów
  • silne nawilżenie i wygładzenie
  • świeży i promienny wygląd.