Blizny

Problem

Blizny to będące następstwem uszkodzenia głębszych warstw skóry mogą być spowodowane różnymi czynnikami, urazami, przebytymi chorobami jak i w wyniku zabiegów chirurgicznych. Istnieje wiele rodzajów blizn ze względu na sposób powstawania. Gojenie się rany jest procesem skomplikowanym i długim, uszkodzona skóra zastępowana jest blizną z tkanki łącznej. Na proces gojenia składają się 3 etapy: zapalny trwający 48-72 godzin, proliferacji, którego czas trwania określa się na ok. 3-6 tygodni i remodelingu , który polega na przebudowie i dojrzewaniu blizny, może trwać nawet kilka miesięcy.

Blizny potrądzikowe są to blizny zanikowe czyli posiadające zapadnięcia na skórze. Powstają po przebytym trądziku przy którym występowały stany zapalne i zmiany ropne, sprzyja to nieprawidłowemu gojeniu.

Blizny pooparzeniowe charakteryzują się nierówna strukturą i nieprawidłowym rozłożeniem kolagenu. Skóra w obrębie tego defektu jest twarda, ma zaburzony kolor.

Blizny pooperacyjne powstają po ingerencji chirurgicznej, są to blizny głębokie.

Blizny urazowe powstają w wyniku urazu mechanicznego, chemicznego po skaleczeniu lub wypadku. Najczęściej te rany trzeba wyczyścić, dlatego okres leczenia może się wydłużyć.

Keloidy to rodzaj przerośniętej, zgrubiałej i uniesionej blizny. Mają nieregularny kształt i szybko się rozprzestrzeniają. W przeciwieństwie do zwykłych blizn, nie znikają z czasem.

Bywa tak, że czasami mimo naszej prawidłowej pielęgnacji blizny proces gojenia przebiega nieprawidłowo. Zwykle blizny w których było duże napięcie tkanek w szczególnych lokalizacjach (nad stawami, na obszarze klatki piersiowej) ulegają przerostowi. Istotnym czynnikiem ryzyka jest przede wszystkim predyspozycja genetyczna. Mogą dodatkowo powodować ból, pieczenie, swędzenie i uczucie wzmożonego napięcia powłok ciała.

Leczenie

W przypadku leczenia blizn lekarze w Medicus Self zawsze opracowują plan leczenia, który będzie miał na celu uzyskanie bardzo dobrych efektów estetycznych. Podczas konsultacji lekarskiej podstawą do wdrożenia planu leczenia będzie ocena blizny, jej faza, wielkość zmiany oraz przestudiują historię dotychczasowej terapii.  W planie leczenia stosuje się metody łączone terapii gdyż takie podejście do pacjenta to nasz standard aby jak najszybciej sprostać oczekiwaniom – większość z pacjentów chce pozbyć się problemu jak najszybciej.

Jedną z szeroko polecanych przez dermatologów metod jest ucisk lub miejscowe (kremy, maść) lub doogniskowe (w postaci iniekcji) glikokortykosteroidów.

Jednak nie każdą bliznę można usunąć metodami wymienionymi powyżej. Wówczas w Medicus Self plan leczenia może objąć terapię osoczem bogatopłytkowym, karboksyterapię bądź laseroterapię. Metody te często też łączymy celem uzyskania najlepszego efektu. W zależności od nasilenia problemu ilość zabiegów jest różna czasami wystarczą 3 zabiegi a w przypadku bardziej nasilonych zmian wymaganych jest nawet 8 zabiegów.

Ze względu na różnorodność pochodzenia defektu oraz od czasu jaki minął od zagojenia rany, dobierana jest odpowiednia metoda leczenia. Mogą nimi być:

RF mikroigłowy, zabieg polega na nakłuwaniu skóry głowicą zakończoną cienkimi igłami, przez które przepływa prąd, dzięki któremu dochodzi do wywołania kontrolowanego poparzenia skóry. Dzięki zabiegowi następuje odbudowa kolagenu i „wypchnięcie” tkanki na zewnątrz. Skóra po tym zabiegu szybko się goi (do 2 dni). Technika minimalizująca ryzyko zakażeń i powikłań.

Laser CO2, laser frakcyjny jego światło wnika w głąb skóry powodując przez to uszkodzenie kolagenu oraz wzmaganie i stymulację produkcji nowego. W przypadku lasera CO2 rekonwalescencja trawa dłużej (około 1 tydzień).

Dermapen, czyli mikronakłuwanie skóry służące do jej mechanicznego pobudzenia. Stymuluje kolagen, procesy naprawcze dzięki czemu blizna spłyca się


Medicus Self

Plac Strzelecki 24
50-224 Wrocław
Tel. 71 757 22 40
Faks: 71 3236310
info@medicusself.pl
www.medicusself.pl

Godziny otwarcia kliniki:
Pon-pt – 8.00 – 20.00
Sobota 8.00-14.00