Jak rozpoznać trądzik różowaty? Co wiesz o leczeniu i profilaktyce tej choroby?

Trądzik różowaty to przewlekła choroba skórna. Schorzenie w pierwszej fazie, daje delikatne objawy w postaci widocznych naczynek czy rumienia, w związku z tym są bardzo często ignorowane przez samych Pacjentów. Bywa też, że początkowe objawy trądziku różowatego mylone są m.in. z uczuleniem, dlatego właśnie wszelkie zmiany skórne warto konsultować ze specjalistą dermatologiem.

Trądzik różowaty – objawy
Nazwa dolegliwości nawiązuje do koloru cery objętej chorobą. Trądzik różowaty charakteryzuje się okresowo występującym rumieniem oraz pękającymi naczynkami. Objawy nasilają się np. po wizycie w saunie lub w sytuacjach wysoko stresujących. Możemy wyróżnić 4 fazy rozwoju trądziku różowatego, z czego każda z nich wiąże się z występowaniem innych symptomów.

Trądzik różowaty – objawy. Wstępne stadium
Pierwsze, bardzo początkowe stadium rozwoju choroby nazywa się Prerosacea. Jego podstawowym objawem jest występowanie w cerze widocznych naczynek oraz zmian rumieniowych. W rzadkich przypadkach na tym etapie pojawiają się poszerzone naczynia krwionośne nazywane teleangiektazjami.

Trądzik różowaty – objawy. I faza
To stadium trądziku różowatego charakteryzuje się nagłym występowaniem intensywnego zaczerwienienia twarzy – zwłaszcza pod wpływem silnych emocji lub gwałtownej zmiany temperatur. Rozszerzają się naczynia krwionośne, co skutkuje nieprzyjemnym swędzeniem czy pieczeniem. Jednak po pewnym czasie rumień ustępuje, a cera znów wygląda normalnie.

Trądzik różowaty – objawy. II i III faza
W II stadium rozwoju dolegliwości, rumień towarzyszy Pacjentowi przez cały czas. Cera jest zaczerwieniona, a chory może odczuwać świąd oraz dyskomfort. Dodatkowo temu etapowi towarzyszą liczne teleangiektazje. W III fazie do wymienionych objawów należy dołączyć krostki, grudki oraz miejscowe opuchnięcie wywołane zakażeniem skóry.

Trądzik różowaty – objawy. IV faza
To stadium dotyka jedynie mężczyzn i charakteryzuje się rhinophymą, czyli nieestetycznym przerostem lub guzowatością nosa. Warto zaznaczyć, że dodatkowym czynnikiem znacząco wpływającym na przerost gruczołów łojowych nosa jest spożywanie alkoholu.

Trądzik różowaty – profilaktyka
Aby zapobiegać zmianom skórnym, w tym występowaniu trądziku różowatego, niezwykle istotna jest odpowiednia, delikatna pielęgnacja. Należy pamiętać o dokładnym oczyszczaniu twarzy, każdego dnia, z nadmiaru sebum oraz innych toksyn, jak również o częstym nawilżaniu. Dodatkowo w przypadku zaobserwowania zmian rumieniowych nasilających się pod wpływem temperatur czy innych bodźców zewnętrznych, należy udać się do dermatologa w celu konsultacji i ewentualnego dobrania odpowiednich preparatów kosmetycznych lub farmakologicznych. Medicus Clinic oferuje swoim Pacjentom najwyższej jakości opiekę medyczną, a także szeroki wybór zabiegów łagodzących objawy i leczniczych.

Specjalistyczne centrum medyczne Medicus Clinic – leczenie trądziku różowatego
W Medicus Clinic najlepsi specjaliści dermatolodzy zajmujący się leczeniem różnych odmian trądziku, stosują nowoczesne i przede wszystkim skuteczne metody terapii. Najnowszej generacji laser V-beam Perfecta pozwala zniwelować zmiany skórne nawet w ich zaawansowanej fazie rozwoju. Oprócz laseroterapii lekarze bardzo często proponują Pacjentom skorzystanie z zabiegów na bazie delikatnych kwasów oraz peelingów, które mają na celu przyspieszenie i wzmocnienie działania m.in. leków rekomendowanych przez dermatologa.

Najnowsze wiadomości i artykuły:
Dla pacjenta – dokumenty do pobrania
Rynek chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej w Polsce. Poznaj najnowsze trendy
Co to jest kriopoliza i na czym polega zabieg CoolTech?