Pożegnaj trądzik raz na zawsze

Lek. med. Katarzyna Cygan, specjalista dermatolog

Jak skutecznie leczyć trądzik i blizny potrądzikowe mówi lek med. Katarzyna Cygan, specjalista dermatolog, która w naszej klinice dba o skórę dzieci i dorosłych.

Kiedyś był kojarzony głównie z uporczywym problemem nastolatków. Obecnie trądzik, aspirujący do miana chorób cywilizacyjnych, coraz częściej dotyka osób po 30. roku życia. – Do czynników zaostrzających, oprócz hormonów, słońca i leków, zalicza się również stres i niewłaściwą dietę. Zachorowalność na trądzik pospolity wzrasta ze względu na zmianę stylu życia, a pośpiech przekłada się na niezdrowy, niesłużący także skórze sposób żywienia – mówi lek. med. Katarzyna Cygan, specjalista dermatolog w klinice Medicus Clinic. Leczenie trądziku polega na likwidowaniu objawów oraz zapobieganiu ich następstwom, czyli bliznom. Tutaj niezastąpiona staje się dermatologia w parze z nowoczesnymi technologiami, które uzupełniają leczenie farmakologiczne.

Trądzik zwyczajny jest jedną z najczęstszych i traumatyzujących chorób skóry. Dotyczy 80–100% osób pomiędzy 11. a 30. rokiem życia, z czego u 85% ma łagodny przebieg, natomiast u 15% pozostałych chorych występują ciężkie postacie zapalne pozostawiające po sobie często ślady w postaci blizn i przebarwień. Powyżej 25. roku życia trądzik na twarzy występuje u 54% kobiet i 40% mężczyzn.

 Wystąpienie trądziku u danego pacjentka jest wynikiem współdziałania wielu czynników. Do podstawowych procesów obserwowanych w przebiegu tworzenia się zmian trądzikowych zalicza się: nadprodukcję łoju (łojotok), zaburzenia rogowacenia ujść jednostek włosowo–łojowych, kolonizację gruczołów łojowych oraz rozwój stanu zapalnego. Do czynników zaostrzających zaliczamy: hormony, dietę, palenie papierosów, stres, słońce, leki – wyjaśnia lek. med. Katarzyna Cygan.

Przyczyny

W związku ze zmianą stylu życia, zauważa się wzrost zachorowalności na trądzik pospolity.Pośpiech przekłada się na niezdrowy, niesłużący także skórze sposób żywienia. Kolejnym czynnikiem predysponującym do wystąpienia trądziku pospolitego są zaburzenia endokrynologiczne. Na wzrost jego występowania oraz zmian trądzikopodobnych ma też nadmierne stosowanie kosmetyków i leków stosowanych w np. w psychiatrii czy przy leczeniu gruźlicy. Ważnym jest też dbanie o stan uzębienia, unikanie chorych migdałków, stanów zapalnych zatok przynosowych, przypadków, ponieważ wszystkie ogniska zapalane mogą przyczyniać się do pojawienia się trądziku pospolitego. Czynnikiem stymulującym pojawienie się zmian jest także stres, alkohol i palenie papierosów. Dermatologia coraz częściej zmaga się również z problemem trądziku kosmetycznego, który jest efektem niewłaściwej pielęgnacji przy pomocy nieodpowiednich preparatów. Jednak nie tylko źle dobrane kosmetyki mogą spowodować wystąpienie na skórze zaskórników. Pojawienie się takich dolegliwości może być wynikiem również używania produktów do pielęgnacji w niewłaściwy sposób. Należy więc uważać, by nie wpaść w sidła „nadmiernej pielęgnacji”.

Leczenie

Leczenie trądziku to przede wszystkim likwidacja lub złagodzenie objawów oraz zapobieganie ich następstwom – przede wszystkim procesowi bliznowacenia.

Blizny potrądzikowe niejednokrotnie stanowią istotny problem natury psychicznej, a ryzyko ich powstania w pewien sposób narzuca zalecany model leczenia. Podstawą skutecznej terapii jest dobra komunikacja z pacjentem. Należy wyjaśnić choremu, że kuracja zmian trądzikowych wymaga systematyczności, jest przewlekła, wymaga stosowania preparatów miejscowych oraz w cięższych postaciach leczenia doustnego – mówi lek. med. Katarzyna Cygan.

Gdy leczenie farmakologiczne nie daje oczekiwanych efektów, wsparciem stają się nowoczesne technologie, dzięki którym możemy zredukować bliny na tyle, że stają się one niewidoczne lub ledwo dostrzegalne.

 Miejsce poddane działaniu lasera, musi być całkowicie wygojone przed zabiegiem. W zależności od rodzaju blizny i jej głębokości, ustalana jest częstotliwość i ilość zabiegów do otrzymania maksymalnych efektów przywracania skórze naturalnego wyglądu – wyjaśnia lek. med. Katarzyna Cygan.

W klinice Medicus Clinic do usuwania blizn wykorzystujemy sprzęt medyczny najnowszych technologii – laser Pixel CO2, RF Mikroigłowy ( fale elektromagnetyczne o częstotliwości fal radiowych) czy też mezoterapię. Rodzaj zabiegu uzależniony jest od specyfiki blizny i stopnia zaawansowania schorzenia, stąd też niezbędna jest konsultacja lekarza, który w każdym przypadku dobiera indywidualną terapię dla pacjenta.

Najnowsze wiadomości i artykuły:
Dla pacjenta – dokumenty do pobrania
Rynek chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej w Polsce. Poznaj najnowsze trendy
Co to jest kriopoliza i na czym polega zabieg CoolTech?