Plastyka powiek – spektakularny sposób na odmłodzenie twarzy

Plastyka powiek to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej twarzy i szyi. Wszystko dlatego, że okolica oczu to obszar w którym najwcześniej pojawiają się oznaki starzenia. Zabieg jest skutecznym rozwiązanie problemu ciężkich powiek, nadmiaru skóry nad górną powieką i z jej tzw. „opadaniem”.  Wskazania do zabiegu mogą być nie tylko estetyczne, ale również funkcjonalne, gdy opadające powieki ograniczają pole widzenia.

 Zabiegowi plastyki powiek (blepharoplastyki) najczęściej poddają się osoby w wieku średnim lub dojrzałym. Najczęściej są to kobiety, choć ten problem dotyczy także mężczyzn. Powieki, zarówno górne jak i dolne, są jednym z najbardziej widocznych miejsc procesu starzenia się skóry. Dzieje się tak, ponieważ skóra wokół oczu jest bardzo delikatna – pięć razy cieńsza od innych partii. Z upływem lat to właśnie tam najszybciej dochodzi do osłabnięcia mięśni okrężnych oka oraz powstania tzw. przepuklin tłuszczowych, które sprawiają, że spojrzenie staje się ciężkie, a cała twarz wygląda na zmęczoną i o wiele starszą – wyjaśnia lek. med. Aleksandra Łuniewska, specjalista chirurg plastyk z kliniki Medicus Clinic we Wrocławiu.

Krótki i bezpieczny

Plastyka powiek to zabieg, który polega na wycięciu nadmiaru skóry i zwiotczałego mięśnia okrężnego oka. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. W przypadku górnej powieki dokonuje się delikatnego nacięcia w miejscu jej naturalnego zagięcia, natomiast w dolnej powiece cięcie znajduje się około 1-2 mm poniżej linii rzęs.  – Zabieg rozpoczynamy od znieczulenia poprzez maleńkie ukłucie w okolicy górnej powieki. Następnie nacinana jest skóra, wycinany nadmiar zwiotczałego mięśnia oraz usuwane przepukliny tłuszczowe. Zabieg trwa około 40 minut. Po  tym czasie pacjent może wrócić do swoich aktywności, bez potrzeby zostawania w klinice. Szwy zdejmuje się z reguły w piątej dobie pooperacyjnej i blizna, która na początku jest cienką czerwoną kreseczką, po kilku tygodniach blednie i staje się prawie niewidoczna – mówi lek. med. Aleksandra Łuniewska. Przed zabiegiem należy  wykonać zestaw badań krwi (układ krzepnięcia i morfologię) tak, by wykluczyć komplikacje z powodu nadmiernego krwawienia śródoperacyjnego czy takiego krótko po operacji.  Jeżeli pacjent przyjmuje leki rozrzedzające krew, należy je odstawić na kilka dni przed zabiegiem.

Zobacz relację z zabiegu plastyki powiek

 

Nie tylko estetyka

Ten jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej ma spektakularne efekty estetyczne. Oczy stają się bardziej otwarte, spojrzenie wyraziste, a twarz młodsza. Jednak jest to także zabieg, który może poprawić jakość widzenia, a co za tym idzie jakość życia. Jedną z moich pacjentek jest  65-letnia Pani Ewa – lekarz stomatolog. Opadające powieki utrudniały Pani Ewie wykonywanie pracy zawodowej – oczy męczyły się i miała uczucie ciężkości powiek. Pani Ewa, dziś już miesiąc po zabiegu, zauważyła, że znacznie poprawiło się jej pole widzenia i może znowu w pełni komfortowo zajmować się swoimi Pacjentami – dodaje lek. med. Aleksandra Łuniewska.

 

 

 Chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegu?

Umów się na konsultacje ze specjalistą chirurgiem plastykiem z kliniki Medicus Clinic:
(71) 757 22 40
[email protected]

Najnowsze wiadomości i artykuły:
Dla pacjenta – dokumenty do pobrania
Rynek chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej w Polsce. Poznaj najnowsze trendy
Co to jest kriopoliza i na czym polega zabieg CoolTech?