Nietrzymanie moczu – nowoczesne metody leczenia wstydliwej choroby

Nietrzymanie moczu to krępujący problem, który może dotyczyć nawet 4 milionów Polaków. W większości są to kobiety. Wiele z nich ukrywa ten fakt przed bliskimi, a także przed swoim lekarzem. Tymczasem niekontrolowane wycieki moczu to zawsze nieprawidłowy objaw i nie należy go bagatelizować.  – Zaniedbanie pierwszych objawów może skutkować stopniowym i trudnym do leczenia nasileniem dolegliwości – mówi lek. med. Sabina Gejdel-Kołtuniewicz, specjalista ginekolog – położnik w klinice Medicus Clinic. Tymczasem dzisiejsza medycyna dostarcza nam nowoczesnych, skutecznych i przy tym bezbolesnych metod walki z tą chorobą, jak chociażby metoda laserowa.

Kogo dotyczy problem?

Według danych z poradni ginekologicznych i urologicznych, ze schorzeniem tym borykać się może nawet co trzecia kobieta powyżej 45 r.ż.. Istnieją różne odmiany nietrzymania moczu, a co za tym idzie różne jego przyczyny. Wysiłkowe nietrzymanie moczu to mimowolne, nieświadome oddawanie moczu, typowo sprowokowane wzrostem ciśnienia śródbrzusznego w czasie kichania, kaszlu, czy nawet smiechu.  Innym rodzajem choroby jest naglące nietrzymanie moczu polegające na jego wycieku, które poprzedzone jest niemożliwym do opanowania parciem. Trzecią odmianą jest mieszana forma schorzenia – wyjaśnia lek. med. Sabina Gejdel-Kołtuniewicz.

Opisane dolegliwości wynikają  głównie z anatomii i fizjologii dolnych dróg moczowych kobiet, a wiążą się chociażby z przebytymi porodami siłami natury, okresem menopauzy, otyłością, a także indywidualnymi predyspozycjami genetycznymi oraz towarzyszącymi chorobami ogólnymi.  Taki objaw  może pojawić się nawet u kobiet w młodszym wieku, na przykład po porodzie drogami natury, a szczególnie po urodzeniu dziecka o dużej masie.

Metoda laserowa – na czym polega?

Istnieje wiele metod leczenia nietrzymania moczu, w zależności od jego przyczyny. Wśród kobiet cierpiących szczególnie na wysiłkową odmianę nietrzymania moczu, coraz większą popularnością cieszą się zabiegi laserowe wykonywane w gabinetach ginekologicznych w warunkach ambulatoryjnych.

 – Zabiegi laserowe polegają  na wprowadzeniu do pochwy odpowiednio przystosowanych głowic, które uwalniając wiązkę lasera powodują w efekcie stymulację produkcji włókien kolagenowych w ścianach pochwy, co działa podporowo na cewkę moczową zmieniając jej kąt nachylenia, a także obkurczająco i rewitalizująco na okolice intymne. Niedługo po zabiegu pacjentki zgłaszają poprawę dolegliwości związanych z nietrzymaniem moczu, ale także dający się zdecydowanie odczuć efekt redukcji suchości okolic intymnych i lużności pochwy– mówi lek. med. Sabina Gejdel-Kołtuniewicz.

Zaletami zabiegu laserowego jest to, iż jest on bezbolesny, krótki, bezkrwawy,  a dodatkowo wiąże się z bardzo niedługim okresem rekonwalescencji.  Po zabiegu nie ma konieczności pozostawania w klinice.  Zabieg wykonuje się w czasie wizyty ginekologicznej i od razu po jego zakończeniu można wrócić do swoich codziennych aktywności. Na konsultacji poprzedzającej zabieg, lekarz – ginekolog, na podstawie wywiadu oraz badania ginekologicznego i aktualnego wyniku cytologii, kwalifikuje pacjentkę do zabiegu. Podstawowymi przeciwskazaniami do jego wykonania są ciąża, krwawienie, infekcje intymne oraz aktualne choroby  nowotworowe.

Jednym z najczęściej wykorzystywanych laserów do tego typu zabiegów jest laser MonaLisa Touch, który został stworzony głównie z myślą o kobiecych okolicach intymnych. Tego typu sprzęt medyczny najnowszej technologii wykorzystywany jest między innymi w klinice Medicus Clinic.

Należy zaznaczyć, że problem nietrzymania moczu wiąże się nie tylko z dyskomfortem fizycznym kobiet,  ale i psychicznym, często powodującym ograniczenia w życiu społecznym i socjalnym.  – Dzięki zabiegom laserowym można nie tylko pozbyć się wstydliwej dolegliwości, ale także odzyskać pewność siebie, komfort życia oraz poprawić swoją samoocenę. Warto wspomnieć lekarzowi  o tym problemie w momencie, gdy zobaczymy pierwsze jego objawy, ponieważ im wcześniej rozpoczniemy terapię, tym ma ona większe szanse na sukces – podsumowuje lek. med. Sabina Gejdel-Kołtuniewicz.

Dowiedz się więcej o zabiegu laserowego leczenia nietrzymania moczu

Najnowsze wiadomości i artykuły:
Dla pacjenta – dokumenty do pobrania
Rynek chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej w Polsce. Poznaj najnowsze trendy
Co to jest kriopoliza i na czym polega zabieg CoolTech?