Jak skutecznie usunąć przebarwienia i popękane naczynka na twarzy? Poznaj laser V-Beam Perfecta

Pojawiające się na twarzy przebarwienia i popękane naczynka często wyglądają nieestetycznie. Na dodatek bywają zapowiedzią poważniejszych problemów z cerą, zwiastując trądzik różowaty lub alergie. Właśnie dlatego nie należy ich bagatelizować – najlepiej jak najszybciej skonsultować się z dermatologiem. On pomoże znaleźć przyczyny ich powstawania i dobierze odpowiednią metodę leczenia.

W Medicus Clinic we Wrocławiu oferujemy kilka zabiegów, które usuwają przebarwienia i popękane naczynka. Jeden z nich polega na wykorzystaniu lasera V Beam Perfecta. To skuteczna metoda, pozwalająca na osiągnięcie długotrwałych rezultatów.

Popękane naczynka – przyczyny powstawania
Problemy z cerą naczyniową mogą mieć różne źródła. Czasem popękane naczynka są rezultatem opalania lub działania wiatru i mrozu, ale zdarza się też, że ich przyczynę stanowią zaburzenia hormonalne. Naczynka mogą pękać również w związku z procesem starzenia się skóry. Warto jednak pamiętać, że w większości przypadków cera naczynkowa to przypadłość, która dotyka osób mających do tego genetyczne predyspozycje.

Zmiany naczyniowe na twarzy – rodzaje
Popękane naczynka mogą występować w różnej postaci. W Medicus Clinic często zauważamy u pacjentów teleangiektazje – rozszerzone naczynka, które znajdują się niezbyt głęboko pod skórą i można je przez nią zobaczyć. Mają one czerwoną barwę. Nierzadko pacjenci cierpią też na malformacje naczyniowe typu PWS, przypominające wyglądem plamy czerwonego wina. Bywają nazywane też malformacjami kapilarnymi. Warto zaznaczyć, że są to wrodzone wady naczyń krwionośnych.

Do często występujących problemów związanych z naczynkami, należy też zaliczyć jeziorka żylne warg oraz naczyniaki płaskie i gwiaździste, a także malformacje Sturge-Webera. W leczeniu wszystkich tych dolegliwości można zastosować laser V – Beam Perfecta.

Dlaczego warto zgłosić się do dermatologa?
Osoby, które zauważają na twarzy zaczerwienienia i popękane naczynka czasem uważają, że to wyłącznie problem natury estetycznej i nie trzeba zgłaszać się z nim do lekarza. W rzeczywistości mogą to jednak być objawy trądziku różowatego. Jest to choroba skóry, która często dotyka osoby dorosłe, a jej występowanie nie należy wcale do rzadkości. W jej pierwszym stadium na twarzy występują takie zmiany skórne, jak rumień napadowy i popękane drobne naczynka tzw. teleangiektazje. Czasem towarzyszy temu pieczenie skóry. Warto skonsultować się z dermatologiem i zdiagnozować odpowiednio chorobę.

Leczenie tych początkowych objawów choroby może zapobiec rozwojowi choroby.

Jak działa laser V-Beam Perfecta?
Skutecznym rozwiązaniem, które pomaga w walce z defektami naczyniowymi, jest urządzenie V-Beam Perfecta. Laser ten wykorzystuje technologię pulsacyjnego lasera barwnikowego (PDL). Impuls światła dociera do zmiany, a następnie pochłaniany jest przez hemoglobinę, dochodzi do uszkodzenia naczynia krwionośnego. Następnie uszkodzone komórki są usuwane przez organizm przez okres od 2-8 tygodni. W przypadku rozległych zmian lub zmian rozgałęzionych zabieg powinno się powtórzyć, seria ustalana jest indywidualnie w planie leczenia Medicus Clinic.

System chłodzenia
Podczas zabiegu jest wytwarzane ciepło, mimo to pacjenci poddający się zabiegowi z wykorzystaniem lasera V-Beam Perfecta nie muszą obawiać się, że ich naskórek ulegnie uszkodzeniu. Model ten został wyposażony w tzw. system DCD – którego zadaniem jest szybkie schładzanie skóry zwiększając bezpieczeństwo zabiegu i zapewniając komfort pacjentowi w trakcie zabiegu.

Efekt widoczny po kilku tygodniach
Terapia polegająca na zastosowaniu lasera barwnikowego nie daje natychmiastowego efektu, ale na szczęście nie oznacza to, że trzeba długo na niego czekać. W zależności od tego, jak głębokie są zmiany barwnikowe, może to trwać od 2 tygodni do 8. Tyle czasu bowiem zajmuje organizmowi całkowite pozbycie się uszkodzonych naczynek krwionośnych.

Należy jednak mieć na uwadze, że choć często wystarczy jeden zabieg, by całkowicie wyeliminować problem, nie zawsze tak jest. Jeśli przyczyny zmian skórnych znajdują się głęboko, trzeba przygotować się na to, że zabieg będzie przeprowadzany ponownie w cyklach – być może nawet kilka razy
w odstępach średnio 3-6 tygodni. Częstotliwość powtarzania zabiegów określa dermatolog.

Łączenie terapii – najskuteczniejszy sposób leczenia
Metoda leczenia jest zawsze dobierana indywidualnie do potrzeb pacjenta, ale w wielu przypadkach w Medicus Clinic zalecamy łączenie terapii (zrezygnowałabym z drugiej części zdania – sugeruje ono, że łączymy laser z elektrokoagulacja a tak nie jest: robimy jedno lub drugie). Do dyspozycji poza laserem V-Beam Perfecta stosujemy również elektrokoagulację Thermavein – w czasie zabiegu tą metodą tkanka jest ścinana, a w efekcie pęknięte naczynko zostaje zamknięte. Nasi specjaliści często sięgają również po laser Gentle Yag Pro. Jest niezastąpiony wtedy, gdy zmiany sięgają głęboko, ponieważ emituje fale o większej długości niż model V-Beam. W przypadku rozległych zmian skórnych stosujemy także chirurgię naczyniową.

Kto może skorzystać z pomocy lasera V-Beam Perfecta?
Leczenie z wykorzystaniem lasera barwnikowego może być przeprowadzane u większości pacjentów, bez względu na to, czy zmiany naczyniowe są wrodzone czy nabyte. Nawet dzieci od 4 tygodnia życia mogą być bezpiecznie poddawane zabiegowi usuwania naczyniaków płaskich. Dorośli natomiast mają dzięki niemu szansę nie tylko wyleczyć popękane naczynka, brodawki oraz blizny. Laser V-Beam bywa również stosowany przy zabiegach fotoodmładzania i usuwania przebarwień skóry.

Kiedy laser barwnikowy nie jest polecanym rozwiązaniem?
W wyjątkowych przypadkach nie można leczyć cery z pomocą laseroterapii. Dzieje się tak m.in. wtedy, gdy skóra pacjenta jest opalona lub naturalnie ma bardzo ciemny odcień. Nie może też być pokryta tatuażami w miejscu, które ma zostać poddane zabiegowi. Takie same przeciwwskazania obowiązują w przypadku osób, które mają makijaż permanentny albo ich naskórek uległ uszkodzeniu. Laser V-Beam Perfecta nie będzie też stosowany u pacjentów z objawami choroby zapalnej oraz uczulonych na światło.

Konsultacje z lekarzem
Zanim nasz dermatolog oceni, czy pacjent może poddać się terapii laserem, najpierw upewni się, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania. W Medicus Clinic zawsze dokładnie badamy pacjentów, którzy zgłaszają się do nas z prośbą o pomoc przy leczeniu zmian naczyniowych i przebarwieniach na twarzy. Podczas konsultacji dermatologicznych podstawową kwestią jest określenie, z jakiego typu przebarwieniem zmaga się pacjent, w jakiej fazie obecnie są zmiany skórne i jak duże one są. Dzięki temu możemy określić, czy w danym przypadku wskazana jest terapia laserowa. Lek. Med. Anna Wójcik-Maciejewicz – dermatolog Medicus Clinic mówi, że „Choroby dermatologiczne to zazwyczaj przewlekłe schorzenia, które wymagają holistycznego podejścia do problemu – odpowiedniego leczenia miejscowego, farmakoterapii ogólnej oraz odpowiedniej pielęgnacji i diety…” dlatego właśnie istotny jest kontakt ze specjalistą, który oceni problem i wdroży odpowiednie leczenie.

Jeśli zauważyłeś u siebie problemy z przebarwieniami lub zmagasz się z cerą „naczynkową” – skontaktuj się z nami i skorzystaj z pomocy naszego dermatologa. Chętnie pomożemy Ci w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania, dostosowanego do potrzeb Twojej skóry i przywrócimy cerze zdrowy wygląd, bez czerwonych czy brązowych plamek. Z przyjemnością odpowiemy też na pytania dotyczące zabiegów laserem barwnikowym.

Najnowsze wiadomości i artykuły:
Dla pacjenta – dokumenty do pobrania
Rynek chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej w Polsce. Poznaj najnowsze trendy
Co to jest kriopoliza i na czym polega zabieg CoolTech?