Depilacja laserowa – fakty i mity

Depilacja laserowa (epilacja) to zabieg, pozwalający na trwałe usunięcie zbędnego owłosienia. O najczęściej zadawanych pytaniach podczas konsultacji oraz o tym jak czuć się bezpiecznie i komfortowo podczas zabiegu opowiada dr Anna Wójcik – Maciejewicz, lekarz dermatolog i wenerolog.

Depilacja laserowa trwale usuwa owłosienie –  FAKT

Depilacja laserowa to najbardziej satysfakcjonująca i skuteczna metoda, która pozwala na usunięcie owłosienia niemalże bezpowrotnie. Aby uzyskać trwały rezultat i pozbyć się owłosienia, zalecane jest wykonanie 6-8 zabiegów. U niektórych osób rekomendowane jest jednak wykonanie tak zwanych zabiegów utrwalających ( po upływie około roku ) po zakończonej serii zabiegów. Pozwala to na zniszczenie pojedynczych włosów, które mogą pojawić się na skórze.

Do zabiegu trzeba się przygotować – FAKT

Dzień przed zabiegiem powinno się ogolić włosy, zmniejszy to ryzyko podrażnień. 3 tygodnie przed zabiegiem należy zaprzestać wyrywania włosków za pomocą pęsety, wosku, depilatora. W przypadku stosowania leków (m.in. antybiotyków) innych preparatów, które mogą powodować fotouczulenia, powinno się je odstawić na minimum tydzień przed zaplanowanym zabiegiem. Zioła i różnego rodzaju suplementy diety, które w składzie mają mieszanki ziołowe, również powinny być odstawione przed procedurą, jednak czas zależy od rodzaju mieszanki ziołowej stąd należy ustalić ten okres indywidualnie ze specjalistą. W przypadku stosowania blokerów potu również powinno się zaprzestać ich stosowania minimum tydzień przed zabiegiem.

Na 1 dzień przed zabiegiem i po zabiegu laserowym należy odstawić takie leki jak: aspiryna, ibuprofen, witamina E, leki przeciwzapalne.

Na 2 dni przed zabiegiem i po nie należy stosować miejscowo preparatów zawierających: tretynoinę,  α-hydroksykwasy i pochodne witaminy C.

Skóra do zabiegu powinna być czysta, niesmarowana balsamami, samoopalaczami. Pacjent nie może się opalać w okresie 4 tygodni przed zabiegiem, grozi to powikłaniami m.in. oparzeniem skóry.

Skóra po zabiegu może wyglądać zdrowo (bez podrażnień, pieczenia) – FAKT

Dzięki zastosowaniu technologii SHR™ w nowczesnych laserach, nie jest naruszana delikatna warstwa  naskórka, działa tylko na barwnik zawarty we włosie.

Istnieją przeciwwskazania do zabiegu – FAKT

 Bezwzględnymi przeciwskazaniami są: dodatni wywiad wskazujący na występowanie keloidów, leczenie izotretynoiną w ciągu ostatnich 6 miesięcy, ciąża, stosowanie leków o właściwościach światłouczulających (np. dziurawiec, tetracykliny, tiazdydy, kaptopril), toczeń rumieniowaty lub fotonadwrażliwość o innej etiologii.

Depilacja laserowa jest niebezpieczna dla naszej skóry – MIT

Zabieg uznawany jest za bezpieczny. Światło lasera dzięki zastosowaniu technologii SHR  oddziałuje bezpośrednio na mieszek włosa, nie naruszając przy tym tkanek otaczających. Może więc być stosowany w miejscach szczególnie wrażliwych takich jak bikini, pachy czy górna warga.

Wszystkie lasery są tak samo skuteczne-  MIT

Nie wszystkie dostępne na rynku lasery są tak samo skuteczne. Możemy rozróżniać je ze względu na parametry takie jak: długość fal, czas trwania impulsu, głębokość wnikania wiązki lasera. Od ich parametrów zależy skuteczność epilacji.

Wystarczy jeden zabieg –  MIT

Ze względu na różne tempo wzrostu włosów na naszej skórze, do całkowitego usunięcia konieczne jest przeprowadzenie serii zabiegów. W czasie zabiegu niszczone są mieszki włosowe, pozostające w fazie wzrostu (anagenu). Odsetek mieszków włosowych w fazie anagenu w zależności od lokalizacji anatomcznej waha się od 30% w obrębie tułowia do 80% w obrębie owłosionej skóry głowy. Laser nie działa na włosy w fazie przejściowej (katagenu) ani w fazie spoczynku (telogenu) – wtedy kiedy włos wypada. Dlatego w celu całkowitego usunięcia owłosienia wymaganych jest zazwyczaj kilka zabiegów a ich ilość ustalana jest indywidualnie przez specjalistę wykonującego zabieg. Zwykle jest to od 6 do 8 zabiegów.

Tylko ciemne włosy kwalifikują nas do zabiegu – MIT

Idealnym pacjentem kwalifikującym się do przeprowadzenia zabiegu fotoepilacji jest osoba o jasnej karnacji i ciemnych włosach ale nowoczesne lasery umożliwiają usunięcie włosów o różnym zabarwieniu. Skuteczność oraz ilość zabiegów determinowana jest stopniem zabarwienia włosa (ilością melaniny w cebulce). Przy jasnych włosach, zalecana jest większa ilość zabiegów.

Depilacja laserowa to długi zabieg – MIT

Długość zabiegu zależy od powierzchni depilowanego miejsca, jednak najnowocześniejsza metoda pracy (In-motion)  tzn. w ruchu,  pozwala maksymalnie skrócić czas zabiegu. Zabieg depilacji pach potrwa ok. 20 minut, okolic bikini ok. 30 minut. Natomiast usunięcie włosów z nóg to najdłuższy zabieg – zajmie około 1h.

Po zabiegu możemy się opalać – MIT

W celu uniknięcia ewentualnych niepożądanych reakcji po zabiegu (m.in. przebarwień), zaleca się odczekać przynajmniej 2 tygodnie przed ekspozycją na słońce. Przez ten czas powinno się zwiększyć ochronę skóry przed promieniami słonecznymi np. stosując preparaty zawierające filtry pochłaniające promieniowanie UV o wartości SPF>30.

Depilacja laserem jest  tylko dla kobiet – MIT

Zbędne owłosienie to nie tylko problem, z którym borykają się kobiety. Podążając z duchem czasu i coraz większą świadomością społeczną, coraz większa grupa mężczyzn decyduje się na depilację. Aktywne uprawianie sportu ( pływacy, kolarze, nurkowie, kulturyści), życie w dużym stresie, względy estetyczne oraz łatwość utrzymania higieny to tylko nieliczne aspekty skłaniające do podjęcia decyzji o depilacji laserowej.

 Depilacja laserem jest bolesna – MIT

Przy starego typu rodzajach lasera zabiegi mogły powodować dyskomfort oraz podrażnienia, a nawet i uczucie bólu. W chwili obecnej technologia pozwoliła na zmniejszenie odczuwanego bólu, jednak w zależności od progu bólu w trakcie wykonywania zabiegu pacjent może odczuwać pewne niedogodności ale jest to zwykle tylko uczucie lekkiego pieczenia i narastającego ciepła. Przy nowego typu laserach zazwyczaj nie stosuje się preparatów znieczulających. Przed umówieniem się na zabieg powinno się dowiedzieć jakim laserem będzie wykonywany zabieg ponieważ od tego zależy komfort wykonania zabiegu.

Najnowsze wiadomości i artykuły:
Dla pacjenta – dokumenty do pobrania
Rynek chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej w Polsce. Poznaj najnowsze trendy
Co to jest kriopoliza i na czym polega zabieg CoolTech?